Pielęgnacja Biżuterii


Kilka słów o tym, jak pielęgnować biżuterię. Mam tu na myśli przede wszystkim biżuterię wykonaną w technice glin metali szlachetnych, czyli taką, jaka powstaje w moim warsztacie. :-)

Zawsze dokładam starań, aby biżuteria, która opuszcza mój warsztat, była wykonana solidnie. Jednak należy pamiętać, że czyste srebro pr. 999, z którego powstaje większość mojej biżuterii, jest metalem nieco delikatniejszym od "typowego" srebra pr. 925. Szczególnie ważne staje się dbanie o biżuterię ozdabianą naturalnymi kamieniami, które czasami charakteryzują się wyjątkową wrażliwością na pewne niekorzystne warunki. 


Z tego względu serdecznie zachęcam do stosowania poniższych wskazówek:


1. Biżuterię, której nie zamierzacie Państwo nosić przez pewien czas, najlepiej przechowywać zapakowaną osobno w strunowych woreczkach. Jeśli biżuteria ozdobiona jest kamieniami, to warto ją dodatkowo otulić kawałeczkiem delikatnego filcu lub flanelki. Wiem, że tak zapakowana biżuteria nie wygląda tak zjawiskowo jak splątany gąszcz ozdób na paterze czy w półotwartym kuferku, ale za to mamy pewność, że procesy starzenia metalu będą postępowały znacznie wolniej i biżuteria nie będzie narażona na mechaniczne uszkodzenia.

2. Wilgoć i nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne to warunki szczególnie niekorzystne dla biżuterii wykonanej z metalu, dlatego przechowywanie biżuterii np. w łazience nie jest najlepszym pomysłem - metal pod wpływem dużej wilgotności powietrza, szybciej pokryje się szarawym nalotem i straci swój blask. Nie zalecam także noszenia biżuterii w kąpieli, na basenach czy w saunie.

3. Niewskazane jest poddawanie biżuterii działaniu zbyt dużej siły. Odradzam samodzielne wyginanie, doginanie, prostowanie elementów. Odradzam także spanie w biżuterii.

4. Należy zwracać uwagę, aby nie narażać biżuterii na kontakt z silnymi detergentami oraz kosmetykami, których składniki mogą wpłynąć na powstawanie nalotu lub zmianę odcienia srebra, a także mogą powodować trwałe zmatowienie niektórych, bardziej delikatnych kamieni np. pereł czy malachitów.

5. Jeśli zechcą Państwo odświeżyć blask biżuterii, to zalecam ostrożne mycie w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego mydła i przy użyciu bardzo miękkiej szczoteczki, a następnie dokładne osuszenie biżuterii miękkim ręcznikiem. Można także użyć specjalnej ściereczki polerującej przeznaczonej do czyszczenia biżuterii.
Zdecydowanie odradzam stosowania płynów do czyszczenia srebra, ponieważ środki te mogą usunąć oksydę, którą pokrywam większość moich produktów, a która nadaje zamierzony efekt postarzenia srebra. Zwracam też uwagę na to, aby do czyszczenia srebra nie używać drapiących szczotek, środków z drobinkami ściernymi, a także mydła siarkowego, które może spowodować niekontrolowane sczernienie srebra.


W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pielęgnacji i przechowywania wykonanej przeze mnie biżuterii, proszę o kontakt mailowy (aga.sobel.art@gmail.com) – bardzo chętnie pomogę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz