piątek, 25 stycznia 2013

Amarok

Amarok

Pojutrze pełnia Księżyca. Styczniowa pełnia zwana jest Księżycem Wilka. Na warsztacie czekają wilcze kolczyki i wisiorki, które będę kończyć przez najbliższe noce. A dzisiaj chciałam pokazać wisiorek, który zrobiłam jakiś czas temu, też jest wilczy.

Amarok to imię Ducha Wilka z mitologii Inuitów. Ludy Ameryki Północnej wierzyły, że jest on samotnym, ogromnym Wilkiem, który bywa niebezpieczny dla zbłąkanych myśliwych. Legenda opowiada również o pomocy, którą Amarok przysłał ludziom w potrzebie.
 


Na początku świata na ziemi nie było żadnych istot poza Mężczyzną i Kobietą. Pewnego dnia Kobieta wygrzebała w ziemi dziurę i wyciągnęła z niej wszystkie zwierzęta, w tym karibu, które wyciągnęła jako ostatnie. Karibu rozmnażały się i utworzyły wielkie stada, tak, że Synowie Kobiety mogli polować na nie. Polowali jednak wyłącznie na duże i zdrowe karibu, wierząc, że zjadanie słabych karibu mogłoby osłabić także myśliwych. W pewnym momencie zabrakło w stadach dużych i zdrowych zwierząt, zostały tylko słabe i chore. Wtedy Kobieta zwróciła się o pomoc do Ducha Nieba, Kaili. Kaili zwrócił się o pomoc do Amaroka, prosząc go, aby jego dzieci, Wilki, zjadły słabe karibu. Amarok zgodził się i od tej pory wilki polują na słabe i chore karibu, pozwalając, aby w stadach rozmnażały się duże i silne karibu, na które mogą polować Synowie Kobiety.

Wisior przedstawiający Amaroka ma tribalowy kształt, który podkreśla wyjątkowy charakter przedstawionego na nim Wilka. Na rewersie znajduje się wypukła litera "A" w wilczej stylistyce. Wisior od podstaw wykonałam ręcznie, bez użycia jakichkolwiek form. 
Długość wisiorka: 4,7 cm, szerokość: 2,6 cm.

9 komentarzy:

 1. Inny zrobiłby albo wilka w ramce albo kształt bez wilka. Ty połączyłaś oba elementy i znów jest praca, w której jest i forma i coś do przekazania. Pięknie wyrzeźbione, Aga! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Angus. :) Od czasu do czasu mam możliwość zaszaleć i cieszę się, że akurat te prace Ci się podobają. :)

   Usuń
 2. Piekny aż chce sie go nosić, czy taki wisior można u pani zakupic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Tak, biżuteria jest na sprzedaż. Zapraszam do kontaktu mailowego: sopellka@gmail.com
   pozdrawiam serdecznie,
   Aga

   Usuń
 3. Piękny a ile kosztuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wisior jest sprzedany.
   Pytania o cenę podobnej pracy na zamówienie proszę kierować na maila: sopellka@gmail.com

   pozdrawiam :)

   Usuń
 4. cos pięknego, gratuluje talentu

  OdpowiedzUsuń
 5. Co prawda nie jest przeznaczony dla mnie, potrafię ocenić. Jest niesamowity. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń