poniedziałek, 18 czerwca 2012

Skarby Lodu i Ognia - Elenei

The Treasures of Ice and Fire - Elenei

Dzisiaj powrócę do opowieści z krainy Siedmiu Królestw. Tym razem odwiedzimy Koniec Burzy - nadmorską twierdzę, na której mury zostało rzucone zaklęcie.

Elenei
"Za zlanymi deszczem polami i kamienistymi graniami dostrzegała potężny zamek Koniec Burzy, który wznosił się ku niebu, odwrócony plecami od niewidocznego morza. (...)
Pieśni opowiadały, że Koniec Burzy zbudował w starożytnych czasach Durran, pierwszy król burzy, który zdobył miłość pięknej Elenei, córki boga morza i bogini wiatru. W noc poślubną Elenei oddała dziewictwo śmiertelnemu człowiekowi i dlatego sama musiała podzielić los śmiertelników. Jej pogrążeni w żalu rodzice dali wyraz swemu gniewowi, wysyłając wiatr i wodę, które zburzyły twierdzę Durrana. Jego przyjaciele, bracia i goście weselni zginęli pod zwalonymi ścianami albo zostali uniesieni na morze, jego samego Elenei jednak osłoniła swymi ramionami i nic mu się nie stało, a gdy wreszcie nastał świt, wypowiedział wojnę bogom i poprzysiągł odbudować rodzinny dom. 
Zbudował jeszcze pięć zamków, każdy większy i silniejszy od poprzedniego, lecz wszystkie z nich zburzyły potężne huragany, które nadciągały znad Zatoki Rozbitków, gnając przed sobą potężne ściany wody. Jego lordowie przekonywali go, by następną twierdzę wzniósł w głębi lądu, kapłani twierdzili, że – by przebłagać bogów – musi oddać Elenei morzu, nawet prostaczkowie błagali go, żeby ustąpił. Durran nie chciał nawet o tym słyszeć. Wzniósł siódmy zamek, najpotężniejszy ze wszystkich. Niektórzy powiadali, że podczas budowy pomagały mu dzieci lasu, które kształtowały kamienie za pomocą magii, inni zaś utrzymywali, że wskazówek udzielił mu mały chłopiec, który potem został Branem Budowniczym. Bez względu jednak na szczegóły, opowieść zawsze kończyła się tak samo. Choć rozgniewani bogowie rzucali przeciw budowli kolejne burze, siódmy zamek oparł się im wszystkim, a Durran Smutek Bogów i piękna Elenei mieszkali w nim aż po kres swych dni."
Fragment książki "Starcie królów"  Georg R.R. Martin 

Bransoletkę inspirowaną historią Elenei wykonałam z krążków i nieregularnych bryłek naturalnego turkusu, kuli chryzokoli oraz nieregularnych, naturalnych perełek keishi. Zapięcie ozdobiłam wyrzeźbionym w srebrze fragmentem morskiego dna, o nieco surowym charakterze, podkreślonym mocną oksydą. Wszystkie elementy zapięcia wykonane są ze srebra.
Długość bransoletki jest regulowana: 18,5 - 21 cm.

1 komentarz: